sobota, 16 lipca 2016

Meble gięte w stylu Thonet - czarno-biały świat


Meble gięte kojarzą nam się najczęściej z meblami thonetowskimi. Podstawą techniki ich wytwarzania jest gięcie drewna (najczęściej bukowego) pod wpływem pary lub gotowania.Drewno w wysokiej temperaturze uzyskuje dużą plastyczność, przez co można mu nadawać pożądany kształt, po wyschnięciu zachowując giętą linię. Tę technikę opracował i opatentował w I poł. XIX w. mistrz stolarski Michael Thonet. Szczyt popularności meble gięte osiągnęły pod koniec XIX w. oraz w latach 20-tych XXw., kiedy to masowo urządzano nimi wnętrza m.in. hoteli, teatrów, kin, kawiarni i restauracji największych europejskich miastach. Choć istniało już wtedy bardzo dużo fabryk produkujących meble gięte – z bardziej znanych np. Mundus-Kohn, to właśnie firma Thonet stała się światowym przedsiębiorstwem.

krzesło Thonet



Fabryka mebli Thonet przetrwała do obecnych czasów (siedziba mieści się w niemieckim Frankenberg). Kierowana już przez kolejne pokolenie nadal zajmuje się produkcją mebli giętych z drewna – w tym oryginalnych modeli jeszcze z końca XIXw., oraz tych nowszych, wytwarzanych już z rurek stalowych.


meble gięte


krzesło po renowacji
 
W Polsce najbardziej znana jest fabryka Fameg (Fabryka Mebli Giętych). Istnieje od 1881 r. w Radomsku specjalizując się w meblach do siedzenia. Wyprodukowane meble obejmują ponad 500 typów krzeseł, foteli, bujaków, stołków barowych, wieszaków oraz stolików, a także meble skrzyniowe, począwszy od klasycznych giętych, poprzez tapicerowane, aż po nowoczesne.

Historia tego zakładu wiąże się z osobą Michaela Thoneta. Kontynuatorami dzieła Michaela Thoneta byli jego synowie – August i Karol. Ogromna popularność mebli robionych techniką gięcia na gorąco sprawiła, że bracia zaczęli zakładać w Europie kolejne fabryki mebli – również w Polsce. W 1881 roku kupili oni w Radomsku nieruchomość z młynem parowym, który został przystosowany do produkcji mebli. W pobliżu niego wybudowali nowe obiekty – powstała duża Fabryka Mebli Giętych "Bracia Thonet" (Thonet Mundus). Thonetowska wytwórnia przyczyniła się do powstania dużego ośrodka meblarstwa w Radomsku.
 
renowacja mebli Skórzewo

meble gięte
 
Ciepło, woda, zręczne dłonie i silne mięśnie - to tajemnica czaru mebli giętych, które od lat cieszą się zainteresowaniem klientów.

Po uplastycznieniu, w zależności od wymaganego kształtu, elementy te gięte są mechanicznie na urządzeniach – giętarkach lub ręcznie w specjalnych formach. Do ręcznego gięcia konieczne jest zastosowanie aluminiowych form z metalową taśmą dopasowaną szerokością do wymiarów giętego elementu. Zapobiega ona nadmiernemu rozciąganiu włókien w zaginanym elemencie, co powoduje, że drewno nie pęka.

gięcie drewna

meble polskie

Zapraszam serdecznie do zakupu prezentowanego krzesła giętego.  Szukając inspiracji do wykonania tego mebla, postanowiłem poeksperymentować z kolorami. W efekcie mamy stary mebel, który będzie idealnie pasował do nowoczesnego wnętrza.

Zapraszam do zakupu w galeriaartkrot.pl lub składania ofert na Allegro (nick sprzedającego: artkrotgallery).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz