czwartek, 26 listopada 2015

Pejzaż leśny sygn. Jankowski - stara pamiątka rodzinna

     Wśród pamiątek rodzinnych znalazłem obraz przedstawiający pejzaż leśny. Sygnatura widoczna w lewym dolnym narożniku "Jankowski". Postanowiłem więc poszukać więcej informacji na temat obrazu i autora.

Jankowski

antyczny obraz

     Zapytałem bliskich o historię obrazu. Z informacji, które udało mi się zebrać okazało się, że namalowany został na przełomie XIX/XXw. Obraz stał się własnością mojej rodziny w latach 30/40 XXw. W okresie wojny był ukrywany. Po wojnie stał się ozdobą salonu i zyskał przepiękna ramę.


pejzaż leśny

     Zarówno sygnatura jak i okres nabycia mogą wskazywać na autorstwo Czesława Borysa Jankowskiego. Pewności jednak całkowitej nie mam. Analizując sygnaturę z innymi pracami tego autora, które znalazłem w internecie, widzę wiele elementów podobnych. Grafologiem nie jestem, ale czyżby to był przypadek?

Galeria Żak Czesław Borys Jankowski "Zima" 1922
Agra ART Dom aukcyjny

sygnatura Jankowski

     Zapoznałem się również z biografią prawdopodobnego autora. Czesław Borys Jankowski (Warszawa 1862 – Sceaux 1941) – rysownik, ilustrator, malarz; szkołę realną ukończył w Warszawie, po czym – w latach 1880-1881 kształcił się w warszawskiej Szkole Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Był także uczniem Michała Elwiro Andriollego i pod jego wpływem zajął się przede wszystkim rysunkiem i ilustracją. Od 1880 zamieszczał rysunki w piśmie „Ogrodnik polski”, a później także w innych czasopismach ilustrowanych („Kłosy”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Biesiada Literacka” i inne). W 1886 przeniósł się do Krakowa, gdzie współpracował z pismem „Świat”, a w 1887 zdobył I nagrodę w konkursie TPSP. W 1888 wyjechał do Francji; mieszkał pod Paryżem i uczył się jeszcze u L. Bonnata, R. Collina i F. Cormona. Ceniony jako rysownik-ilustrator był współpracownikiem francuskiego pisma „Illustration”. Zamówienia otrzymywał także z Anglii i Ameryki. Współpracował z paryskim domem towarowym Au Bon Marché; był projektantem mody damskiej, tkanin i tapet. Od 1897 należał do Polskiego Koła Literacko-Artystycznego, od 1928 do Cercle des Artistes Polonais w Paryżu. W 1930 otrzymał francuską Legię Honorową. Malował akwarelą, olejno i pastelem, posługiwał się kredką, tuszem, sepią i gwaszem. Tworzył kompozycje symboliczne, religijne i pejzaże. Ale przede wszystkim był rysownikiem-ilustratorem, cenionym za mistrzostwo warsztatowe, wierność i staranność wykonania. Wśród licznych książkowych ilustracji wykonanych przez artystę, w Polsce najlepiej znane były kartony rysunkowe do Dziadów Mickiewicza (1896), Ogniem i mieczem oraz Potopu Sienkiewicza. Tworzył całe cykle rysunkowe lub olejne, m.in. Z życia artysty (1890), Emigracja (1893) czy Sen Matki (1893). Był autorem szeregu akwarel i rysunków związanych z I wojną światową, np. Żniwo pod Verdun, Alegoria zwycięstwa. Wystawiał w Salonie Krywulta i TZSP w Warszawie, w TPSP w Krakowie, we Lwowie i Poznaniu oraz w Berlinie, Kijowie Paryżu, Marsylii czy Bordeaux. Prace artysty znajdują się, m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie.
     Moją uwagę w biografii malarza zwróciły 2 elementy: twórczość, w której jednym z dominujących tematów był pejzaż oraz to, że artysta ceniony był za mistrzostwo warsztatowe, wierność i staranność wykonania, co widać na załączonym obrazie. 


antyczny obraz Jankowski

antyczny olej na płótnie w złotej ramie

     Obraz został wykonany techniką olejną na płótnie. Wymiar samego płótna to 68cm szerokości i 43cm wysokości. Razem z ramą obraz ma wymiar 79cm na 54cm. Niestety burzliwa historia wpłynęła na stan obrazu. W jednym miejscu płótno zostało delikatnie uszkodzone i podklejone. Nie wpływa to jednak na estetykę samego dzieła.

     Zapraszam do zakupu w galeriaartkrot.pl lub składania ofert na Allegro (nick sprzedającego: artkrotgallery).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz