poniedziałek, 18 stycznia 2016

Krzesła pałacowe uratowane przed zapomnieniem

     Poszukując niezwykłych rzeczy stałem się właścicielem 2 krzeseł. Cóż w tym niezwykłego, ktoś by zapytał? Dla mnie niezwykła jest historia mebli. Krzesła te stanowiły niegdyś wyposażenie Pałacu w Maciejowie koło Kluczborka. Kiedy majątek upadł i wszystko zostało rozgrabione krzesła wylądowały w jednym z gospodarstw.  Lata spędziły w zapomnieniu na strychu pomieszczenia gospodarczego. Przyznać muszę, że były w opłakanym stanie.

renowacja krzeseł

renowacja mebli

     Tapicerka zniszczona. Stelaż krzesła z licznymi ubytkami. Naprawy domowymi sposobami za pomocą blach i gwoździ, by wzmocnić konstrukcję, dopełniły dzieła. Dodatkowym wyzwaniem była obecność kornika. Praca żmudna, ale czy historia nie zasługuje na ocalenie? Kto wie, kto gościł na tych krzesłach?

renowacja krzesła


     Praca nad tymi meblami była prawdziwym wyzwaniem, a efekt nie był pewny. Podzieliłem go na kilka etapów:
- usunięcie gwoździ i blach
- usuwanie starych warstw farby
- szlifowanie drewna i czyszczenie rzeźbień
- impregnacja przeciw owadom (krzesła zawinięte tydzień w folii w celu zwiększenia skuteczności preparatu)
- przygotowanie brakujących elementów
- klejenie
- szpachlowanie ubytków
- kolejna impregnacja przeciw owadom (aby mieć pewność, że meble są odpowiednio zabezpieczone)
- szlifowanie i przygotowanie do malowania
- przygotowanie nowej tapicerki
- olejowanie
Efekt poniżej.

krzeslo po renowacji

krzesło pałacowe XIX wiek

     Charakterystyczne elementy krzesła to kabriolowe nogi przednie (w formie łap zwierzęcych). Dodatkowo konstrukcja krzesła jest delikatnie wygięta do tyłu. Oparcie stanowi element drewniany, swoim kształtem nawiązujący do ramy krzesła.
krzesło z motywem nogi zwierzęcej

noga kabriolowa

     Okres z jakiego pochodzi krzesło można szacować na przełom XVIII/XIX wieku. Pałac, którego stanowiły wyposażenie to piękny, nieduży pałac klasycystyczny z końca XVIII wieku. Pałac obecnie jest po kapitalnym remoncie i mieści się w nim muzeum. Pałac w Maciejowie posiada dużą ilość oryginalnego wyposażenia z epoki tj. meble, malowidła, porcelanę, brązy oraz inne detale architektoniczne. 
     Kolejnym elementem, który wskazuje na okres pochodzenia mebla, są informacje zawarte w książce Tima Forresta "Antyki. Meble zabytkowe. Ilustrowany przewodnik po epokach, typach i detalach". Zachęcam do lektury.

Tim Forrest

     Aby nawiązać do epoki i tapicerki, jaka pierwotnie zdobiła krzesło, zdecydowałem się na motyw roślinny. Zarówno kolorystyka jak i wzór nawiązują stylem do mebla i czasów z jakich pochodzi.

wymiana tapicerki

     Czasami sięgamy po rzeczy, które mogą wydawać się stratą czasu. Efekt finalny zaskakuje. Mebel, który pewnie skończyłby w ognisku, odzyskał drugie życie. Ta świadomość jest nagrodą za włożony wysiłek. Czas wywarł na nim piętno i brakuje mu trochę do pałacowej świetności, jednak z pewnością może stanowić ozdobę niejednego pomieszczenia.

Galeria ArtKrot

renowacja mebli

   Krzesła mają wymiar standardowy tj. wysokość siedziska 50cm, wymiary siedziska 49cm szerokości i 40cm głębokości. Wysokość oparcia 50cm.

     Zapraszam do zakupu w galeriaartkrot.pl lub składania ofert na Allegro (nick sprzedającego: artkrotgallery).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz