Wśród wielu staroci jakie znajdują się w domu, jest też kilka porcelanowych "cacuszek". Postanowiłem więc poszerzyć swoją wiedzę o tę dziedzinę. Przyznam, że nie jest to prosty temat. Główne elementy wyróżniające porcelanę to sygnatura i kolorystyka. Kolorystyka może nas naprowadzić na miejsce pochodzenia - manufakturę, a sygnatura pozwoli nam zorientować się, z jakiego okresu może pochodzić nasz nabytek. Zacząłem więc zgłębiać temat. Najlepszym sposobem nauki jest doświadczenie, zatem sięgnąłem po poszczególne eksponaty i analizowałem ich historię.
Pierwszym przedmiotem jaki przeanalizowałem była bomboniera. Ale od czego zacząć? Próbowałem wyszukać sygnaturę wpisując różne kombinacje słów. Trafiłem na bardzo dobrze przygotowaną stronę dotyczącą sygnatury porcelany: http://sygnatury24.pl/. Niestety sama sygnatura mi nie pomogła, mimo bardzo dobrze zbudowanej wyszukiwarki sygnatur. Przypomniałem sobie, że kupując bombonierę w czasie długich negocjacji sprzedający wspomniał, że ma ona charakterystyczną kolorystykę. I zacząłem od tego. Kilka kliknięć w internecie i pojawiła się informacja. Bomboniera może pochodzić z fabryki Sorau (Żary), dla której charakterystyczny jest kolor żółty w wykonywanych zdobieniach.
Mamy więc kolorystykę charakterystyczną dla manufaktury Sorau (Żary), a co z sygnaturą? Dalsze poszukiwania doprowadziły mnie do informacji, że sygnatura może wskazywać na fabrykę Reichenbach (Niemcy, Turyngia). Pozostalo pytanie jak te dwa elementy połączyć? Tu z pomocą przyszedł znowu internet. Więcej informacji znalazłem na stronie: http://porcelanawpolsce.pl/. Jak czytamy w serwisie zawirowania historyczne spowodowały, że: "w 1900 r. żarska wytwórnia weszła w skład powołanego przez Philippa Rosenthala Zjednoczenia Niemieckich Fabryk Porcelany. Jednak postępująca recesja całej branży ceramicznej, pogłębiona wybuchem I wojny światowej i utratą rynków zbytu w koloniach i Europie spowodowały zmianę właściciela. W 1918 r. fabrykę przejął koncern ceramiczny należący do rodziny Carstensów, w skład którego wchodziły już wytwórnie porcelany w Blankheim i Reichenbach zatrudniające w sumie ponad trzy tysiące pracowników."
Ktoś może zapytać, co z tego wynika? Ten przykład pokazuje jak przenikały się techniki wykonywania porcelany, na co wpływ miała również zmiana właścicieli manufaktur i łączenie fabryk.
Po kilku godzinach przeszukiwania zasobów internetu ustaliłem, że zakupiona bomboniera została wykonana w fabryce Reichenbach w stylu porcelany Sorau (Żary). Widoczna na sygnaturze cyfra "62" może oznaczać rok produkcji 1962. Zatem mam w swojej kolekcji bombonierę z Reichenbach z 1962 roku, a nie jak informował mnie sprzedawca z manufaktury Sorau (Żary). Po tych poszukiwaniach jestem bogatszy o wiedzę i nie zmiania to faktu, że bomboniera nadal mi się podoba :-).
Zapraszam do zakupu w galeriaartkrot.pl lub składania ofert na Allegro (nick sprzedającego: artkrotgallery).
Zapraszam do zakupu w galeriaartkrot.pl lub składania ofert na Allegro (nick sprzedającego: artkrotgallery).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz