Kilka lat temu trafiłem pierwszy raz w miejsce, które żyło historią. W pięknym otoczeniu niesamowitego rynku w Jeleniej Górze i otaczających go kamienic, odbywał się Jarmark staroci i osobliwości. Uliczki wypełnione były stoiskami i tłumami miłośników staroci. Tak też było i w tym roku na 44. Jeleniogórskim Jarmarku Staroci i Osobliwości.
Blog ten został stworzony, aby podzielić się z Państwem moją pasją i pokazać wyjątkowość zebranych przeze mnie przedmiotów. Prezentowane unikaty kolekcjonuję z myślą, że mogą stanowić ozdobę mojego domu, ale gotów również jestem zaoferować je osobom, które będą nimi zainteresowane. Jeśli poszukują Państwo czegoś wyjątkowego, być może przeglądając wpisy, zdecydują się Państwo na zakup prezentowanych produktów. Z pozdrowieniami Galeria ArtKrot
czwartek, 28 września 2017
piątek, 15 września 2017
Niezwykły mechanizm rozkładanego stołu przedwojennego
Gdyby ktoś mnie zapytał, co lubię w mojej pracy, odpowiedziałbym, że nieprzewidywalność. Dlaczego? Patrząc na mebel, nie do końca wiem co mnie spotka po jego oczyszczeniu i rozebraniu. Zapytacie dlaczego - bo nie zawsze u klienta mam szansę dokładnie go obejrzeć (często mebel jest zastawiony innymi rzeczami lub w ciasnym pomieszczeniu), zeskrobać wierzchnią warstwę by sprawdzić jego stan, przekonać się o sposobie działania mechanizmów. Ale gdy mebel trafia do pracowni, mogę bez przeszkód odkrywać jego tajemnice.
Tak też było w przypadku tego stołu, który finalnie trafił do pracowni. Zdjęcie starych warstw farb, którymi pokryty został mebel, ukazało piękną dębową powierzchnię. Pojawiło się pytanie, czy farba nie przykrywa dużych ubytków?
środa, 13 września 2017
Co kryją stare meble?
Wielokrotnie pytano mnie, czy dokonując renowacji starych mebli, natknąłem się na schowki z ukrytymi "skarbami". Oczywiście wiele mebli posiada schowki. Najczęściej są to podwójne dna lub podwójne góry mebli. Również "skarbów" możemy szukać za tylną osłoną starych, kryształowych luster. Każdy ze schowków otwieram z drżeniem serca, jednak jak na razie nie natknąłem się na ukryte klejnoty.
Czasami nie muszę szukać ukrytych schowków. Niezwykłe rzeczy zostają w starych meblach, pozostawione przez poprzednich właścicieli lub wciśnięte między deski. Tak natknąłem się na monetę 1908r. w starej bieliźniarce. Wysunęła się z przestrzeni pomiędzy tylną ścianką, a podłogą.
czwartek, 7 września 2017
Rodzinne spotkanie przy okrągłym stole
Kolejnym kompletem mebli, który trafił do pracowni jest dębowy stół z kompletem 6 krzeseł. Mebelek był ozdobą mieszkania w kamienicy w Ostrowie Wielkopolskim. Wraz z innymi mebelkami pozostał w mieszkaniu po swojej wiekowej właścicielce. Meble zostały wykonane na zamówienie przez lokalnego stolarza. Każdy z mebli otrzymał pieczątkę, na której widnieje zapis: "Kazimierz Zwierzycki, warsztat siodlarski, Ostrów Wlkp. ul. Wrocławska 9".
Subskrybuj:
Posty (Atom)