Doczekałem się. Blisko 3 lata i zapadła decyzja, aby mebelek zadomowił się na stałe. Był rok 2015 kiedy przygotowałem jeden z pierwszych mebli: https://artkrotgallery.blogspot.com/2015/10/ponadczasowa-urokliwa-toaletka-byc-moze.html
Nie ukrywam, że robiłem go z myślą o sobie, jednak ciągle brakowało czasu. Kończąc ten rok postanowiłem dokończyć kilka rzeczy które wiecznie czekały na swoją kolej.
Blog ten został stworzony, aby podzielić się z Państwem moją pasją i pokazać wyjątkowość zebranych przeze mnie przedmiotów. Prezentowane unikaty kolekcjonuję z myślą, że mogą stanowić ozdobę mojego domu, ale gotów również jestem zaoferować je osobom, które będą nimi zainteresowane. Jeśli poszukują Państwo czegoś wyjątkowego, być może przeglądając wpisy, zdecydują się Państwo na zakup prezentowanych produktów. Z pozdrowieniami Galeria ArtKrot
poniedziałek, 31 grudnia 2018
Skrzynia w stylu prowansalskim
Życzenie klienta i do pracy. Skrzynia, która trafiła do pracowni miała zostać przygotowana w stylu prowansalskim. Meble te charakteryzują się przede wszystkim tym że wykonane są z drewna, zazwyczaj w jasnych kolorach, z elementami dekoracyjnymi z drewna lub metalu i noszą ślady starości. Zatem do dzieła.
niedziela, 25 listopada 2018
Walizka z tektury - element dekoracyjny domu
Pewnego dnia poproszono mnie o wycenę mebli w mieszkaniu w krotoszyńskiej kamienicy przy Rynku. Piękne, wyremontowane mieszkanie skrywało wiele skarbów: kredens, meble sypialniane, meble kuchenne. Już w korytarzu przywitała nas piękna, stara garderoba, która była preludium do pozostałych "skarbów"
Na koniec zajrzeliśmy jeszcze do piwnicy. Tam wśród sterty rupieci leżała walizka. Właścicielka mieszkania zaoferowała mi ją w prezencie za pomoc w wycenie mebli. Instynkt zbieracza wziął górę i z przyjemnością przyjąłem prezent.
wtorek, 30 października 2018
niedziela, 28 października 2018
Renowacja mebli stylizowanych
Do pracowni trafił stolik kawowy. Uszkodzenie blatu spowodowała woda. Właścicielka nieopatrznie powiesiła wypraną sukienkę nad stolikiem. Kapiąca przez całą noc woda, spowodowała uszkodzenie lakieru.
wtorek, 25 września 2018
Biblioteka dębowa XIX-wieczny okaz elegancji
W jednym z garaży na Osiedlu Piastowskim w Poznaniu stał niezwykły mebel. Właścicielowi żal było, aby dekorował takie pomieszczenie i szukał dla nie nowego domu. Biblioteka pamięta dom jego babci. Mieszkanie w bloku i brak możliwości rozłożenia mebelka spowodowały, że nie trafił do jego mieszkania.
poniedziałek, 24 września 2018
Wehikuł czasu - poniedziałek 3 marca 1975r
Stare meble kryją w sobie wiele niespodzianek. Nawet nieświadomie możemy natrafić na historyczne rzeczy. W starej bibliotece szufladę wyściełał kawałek gazety. Tytułowa strona "Trybuny Ludu" z 3 marca 1975. Ten kawałek przeniósł mnie w czasie. Co się wtedy wydarzyło?
czwartek, 6 września 2018
Powiew dwudziestolecia międzywojennego - dębowy kredens
W roku 2017 wybrałem się na zakupy w okolice Gorzowa Wielkopolskiego. Wśród wyszukanych tam mebli znajdował się stary kredens. Właścicielka opowiedziała mi historię mebla po dziadkach. Ten ponad stuletni mebel towarzyszył jej rodzinie przez długie lata. Trafił do niej jako pamiątka. Po przeprowadzce do bloku mebel był zbyt duży, na małe mieszkanie. Zdecydowała się na sprzedaż. Samo wyniesienie mebla z ciasnego mieszkania było wyzwaniem, w które zaangażowanych było parę osób. I tak wyruszył do Galerii ArtKrot, aby odzyskać swój blask.
piątek, 3 sierpnia 2018
Wzór dawnego rzemiosła, czyli komoda z 1910 roku
Wraca temat sypialni z 1910 roku z kamienicy w Poznaniu. Kolejnym mebelkiem, który zdobił to pomieszczenie była dębowa komoda. Dlaczego napisałem w tytule, że to wzór dawnego rzemiosła. No cóż. Pracując nad tym mebelkiem zauważyłem że to unikatowe dzieło prawdziwego rzemieślnika. Wszystko wykonane ręcznie z dbałością i precyzją. I pomyśleć że minęło już ponad 100 lat od kiedy rzemieślnik go wykonał.
niedziela, 29 lipca 2018
Urok stolików nocnych z początku XX wieku
W ubiegłym roku pisałem o historii nakastlików: http://www.galeriaartkrot.pl/2017/11/nakastlik-szafka-nocna-z-historia/#more-7399. Te piękne mebelki znalazły już nowy dom. Teraz zająłem się odświeżeniem stolików nocnych z 1910 roku.
niedziela, 1 lipca 2018
Unikatowe krzesło Biedermeier z czasów rewolucji przemysłowej w Łodzi
Odpalamy wehikuł czasu i przenosimy się do czasów rewolucji
przemysłowej. Rewolucja przemysłowa na ziemiach polskich zapoczątkowana
została w przemyśle włókienniczym. Zniesienie w 1842 roku embarga na
maszyny włókiennicze z Anglii umożliwiło mechanizację produkcji bawełny w
okręgu łódzkim i wyrobów lnianych w Żyrardowie, a co za tym idzie
spowodowało gwałtowny wzrost produkcji.
sobota, 2 czerwca 2018
Powiew PRL - czyli klasyczne fotele z epoki
Wspomnienie czasów PRL. Było niewiele. Każdą rzecz zdobywano z trudem, ale za to jakie było zadowolenie, gdy już udało się ją zdobyć. To były czasy. Obecny konsumpcjonizm zabija radość z posiadania. W każdej chwili możemy pozbyć się jednych rzeczy i nabyć kolejne. A gdzie miejsce na radość z posiadania. No cóż każde czasy rządzą się własnymi zasadami.
niedziela, 27 maja 2018
Historia starego, wiejskiego kufra posagowego
W ubiegłym roku wybrałem się z wizyta do moich dziadków. To niesamowite miejsce. Spokój i cisza mazowieckiej wsi w połączeniu z otwartością ludzi. W dzieciństwie spędzałem tu część wakacji. Sentyment pozostał.
Moje zamiłowanie do starych mebli udzieliło się całej rodzinie. W prezencie od mojego wuja dostałem stary kufer.
poniedziałek, 14 maja 2018
Ratowanie starej komody
Czasami uda się kupić jakiś mebelek taniej. Z reguły oznacza to, że będzie wymagał sporego wysiłku lub dużego nakładu finansowego, aby nabrał blasku. Tak też było tym razem, kiedy mój stały klient dostarczył do pracowni starą komodę.
Cóż na pierwszy rzut oka mebel miał pewne niedociągnięcia, jednak zachowany był w dobrym stanie. Nie było śladów robactwa co dobrze wróżyło. Całe wyzwanie stanowiła powierzchnia mebla. Otóż poprzedni właściciel, chcąc zmienić kolor, pokrył komodę lakierobejcą. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że powierzchnia została źle przygotowana i lakierobejca zaczęła się złuszczać.
niedziela, 8 kwietnia 2018
Stare krzesło - wygoda i elegancja
O starych krzesłach pisałem już wiele razy i pewnie temat będzie powracał. Za każdym razem ten prosty mebel zaskakuje mnie zarówno wyglądem, jak i wygodą. Wszystko zaczęło się, gdy na 30te urodziny otrzymałem krzesło z podłokietnikami do biurka. Mebel ten nie zamieniłbym na żadne inne rozwiązanie. Z jednej strony to prezent, z drugiej stare krzesło, które jest niezmiernie wygodne i do którego już się przyzwyczaiłem.
niedziela, 25 marca 2018
Kupujemy stare meble, czyli na co zwrócić uwagę
Ostatnio zastanawiałem się, na co zwracam uwagę kupując stare meble. Pierwszą rzeczą która wpada mi do głowy, to myśl, że mebel musi mieć to coś. Każdy z nas jest inny i poszukuje czegoś innego. Kupując mebel do renowacji i przygotowując go, myślę o tym, czy innym też będzie się podobał. Branża ta ma wiele wyzwań i jest naprawdę niszowa, gdyż klienci są wymagający i mimo posiadania unikalnych egzemplarzy, nie zawsze udaje się szybko znaleźć nabywcę.
wtorek, 13 marca 2018
Toaletka z marmurowym blatem - pomysł na szafkę pod umywalkę
Spotkania z gośćmi Galerii ArtKrot inspirują do tworzenia nowych pomysłów. Ostatnio prowadziliśmy dyskusję na temat rozwiązań pod umywalki łazienkowe. Piękny marmur, na którym ląduje umywalka nie pozostawia nam zbyt wiele miejsca pod spodem na odpływ. Rozwiązań mamy kilka. Możemy przerobić szuflady, możemy je zaślepić lub zrezygnować z używania jednej. Możemy też zamiast szafki z szufladami poszukać szafki otwieranej, która pozwoli na swobodne umieszczenie syfonu.
Dyskusję prowadziliśmy przy toaletce, prezentowanej jakiś czas temu. Teraz pojawiło się kolejne rozwiązanie, które może pełnić rolę szafki pod umywalkę.
niedziela, 18 lutego 2018
Biblioteczka - relikt czy pamiątka wiecznie żywa
W każdym domu znajdziemy książki. Od wieków zbiory gromadzone były w domostwach i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Czasami zastanawiam się jak będą wyglądały księgozbiory za kilkadziesiąt lat. Czy zastąpią je czytniki elektroniczne, a kartki zastąpi ekran wyświetlacza. Czas pokaże. Ja mam nadal sentyment do papieru, jak również do biblioteczek.
piątek, 16 lutego 2018
Stolik kawowy po zmianie forniru gotowy
Zdarza się, że ciężko nam rozstać się z mebelkiem, kiedy jest zniszczony. Sentyment, wspomnienia, przyzwyczajenie powodują, że chcemy z niego dalej korzystać. Takie meble trafiają do pracowni Galerii ArtKrot. Podobnie było w przypadku stolika kawowego.
Szczypta inspiracji - antyki w domu
Stare meble nie muszą pasować tylko do starych wnętrz. Prezentowałem kilka rozwiązań dotyczących aranżacji wnętrz z wykorzystaniem antyków w poście Wykorzystanie antyków w aranżacji wnętrz.
Dziś prezentuje kolejne inspiracje. Nadstawka z kredensu Geobels zostanie wykorzystana jako stolik pod telewizor. Wystarczyło dorobić nóżki i mamy piękne rozwiązanie.
niedziela, 4 lutego 2018
Dębowa szafa z owalnym lustrem - kolejny mebel z poznańskiej sypialni
W sierpniu 2017 pisałem o meblach z sypialni, poświęcając uwagę pięknej toaletce z owalnym kryształowym lustrem. Dzisiaj przyszła kolej na kolejny mebel z tej serii - okazałą szafę 3 drzwiową. Cała sypialnia wykonana została w 1910 roku i służyła 96-letniej właścicielce przez całe życie.
sobota, 27 stycznia 2018
Niezwykła szafa secesyjna pełna kryształu
Stare meble potrafią upiększać wnętrze.
Niesamowity efekt w pomieszczeniu dają stare szafy. Te wykonane z
niezwykłą pieczołowitością meble pełnią nie tylko funkcję
ozdobną, ale również spełniają swoją rolę funkcjonalną.
Jakiś czas temu pisałem o 2 nakastlikach z
Ostrowa Wielkopolskiego (nakastlik historia). Mebelki te zachwycają połączeniem
drewna, kryształowej szyby i marmuru. Nakastliki stanowiły część wyposażenia mieszkania w kamienicy w Ostrowie Wielkopolskim. Wśród zabranych mebli znalazłem jeszcze jeden, wykonany w podobnym stylu, co szafki nocne.
Jest to szafa 3-drzwiowa.
sobota, 20 stycznia 2018
Niezwykły kredens kuchenny z przełomu wieków (XIX/XX)
Niektóre meble mają jakąś dziwną magię. Wystarczy że na nie spojrzę, a przyciąga mnie ich urok. Tak też było w przypadku tego mebelka. Pierwszy raz zobaczyłem go w garażu znajomego. Chwilę rozmawialiśmy na jego temat. Miał trafić w swoim czasie do pracowni. I w końcu jego czas nadszedł :-)
sobota, 13 stycznia 2018
Urok czeczotu orzechowego i szkła w przedwojennym kredensie
Od czasów dzieciństwa pamiętam stary kredens stojący w mieszkaniu babci. Dzisiaj zdobi dom rodziców. Dla małego dziecka taki mebel był wyjątkowy. Zaskakiwał swoimi rozmiarami a jednocześnie zdobił wnętrze. Dla mnie kredensy to niesamowite połączenie kryształowego szkła i pięknej struktury drewna. Coś niesamowitego.
piątek, 5 stycznia 2018
"Latający Holender", czyli klasyk w nowej odsłonie
Pamiętam jak po roku '89 i rozluźnieniu granic do Polski zaczęły spływać różnego rodzaju meble. Powstała moda na tzw. meble holenderskie. Masywne, wykonane z pełnego drewna stały się przejawem luksusu. Okres świetności przeżywał w tym czasie Czacz. Ciężkie meble, które z reguły były proste bez dodatkowych mechanizmów nie do końca spełniały oczekiwania właścicieli. Z biegam lat i "zmniejszaniem się" naszych domów, ludzie zaczęli poszukiwać praktycznych rozwiązań, które będą zajmowały mniej miejsca, a jednocześnie staną się bardziej funkcjonalne. Jednak "Holendry" mają swój urok.
poniedziałek, 1 stycznia 2018
Dębowa toaletka i blask kryształu
Jakiś czas temu pisałem o toaletce dębowej która trafiła do pracowni: http://artkrotgallery.blogspot.com/2017/08/debowa-toaletka-z-krysztaowym-lustrem-z.html. Mebelek został odświeżony i może cieszyć oko swoim wyglądem. Ten ponad 100-letni mebelek nabrał nowego blasku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)