Często myśląc o renowacji mebli, skupiamy się na drewnie i sposobach jego renowacji. Meble jednak to nie tylko drewno, ale również szkło, okucia meblowe i inne detale stanowiące o wyjątkowości naszych nabytków. Ostatnio szukałem domowych sposobów na czyszczenie elementów z mosiądzu. Z pomocą przyszedł internet.
Blog ten został stworzony, aby podzielić się z Państwem moją pasją i pokazać wyjątkowość zebranych przeze mnie przedmiotów. Prezentowane unikaty kolekcjonuję z myślą, że mogą stanowić ozdobę mojego domu, ale gotów również jestem zaoferować je osobom, które będą nimi zainteresowane. Jeśli poszukują Państwo czegoś wyjątkowego, być może przeglądając wpisy, zdecydują się Państwo na zakup prezentowanych produktów. Z pozdrowieniami Galeria ArtKrot
poniedziałek, 26 grudnia 2016
piątek, 23 grudnia 2016
100 letnia bieliźniarka pod choinkę :-)
Pisałem jakiś czas temu o pewnej bieliźniarce, która trafiła do mojej pracowni. Szacowany wiek to ponad 100 lat. Po oczyszczeniu mebelka okazało się, że jego struktury naruszyły drewnojady. Uzupełnianie ubytków zajęło bardzo dużo czasu i ze względu na liczne rzeźbienia, było bardzo pracochłonne.
Pod warstwą lakieru ukazała się struktura drewna egzotycznego. W mojej ocenie jest to teak. Bieliźniarka (za wyjątkiem płyciny w drzwiach) wykonana jest z drewna sosnowego. Pokryto ją bardzo cienkim fornirem egzotycznym. Grubość forniru sprawiła, że z tego względu praca nie była łatwa.
sobota, 17 grudnia 2016
Dębowy kredens rozświetla wnętrze swoim blaskiem
Meble okresu międzywojennego mają swój klimat, który zmienia otoczenie. Masywne, delikatnie zdobione, zaskakują detalami. Tak jest też w przypadku tego unikatowego mebla, przy którym odrobina serca i pracy pozwoliły na przywołanie lat jego świetności. Wspaniały przedwojenny kredens.
piątek, 25 listopada 2016
Zapomniany urok kredensów
Od ponad roku opisuję renowację różnych mebli. Przewinęło się wiele różnego typu mebli z różnych czasów. Zauważyłem, że pominąłem jeden ze wspaniałych mebli stanowiących ozdobę salonów i jadalni - kredens.
piątek, 18 listopada 2016
Secesyjne lusterko w mahoniu uratowane od zapomnienia
Niedawno pisałem o pięknym lusterku, które trafiło do mojej pracowni. Po wielodniowej pracy, lusterko odzyskało swój blask.
wtorek, 15 listopada 2016
Ponad 100 letnia bieliźniarka odzyskuje blask
Ostatnio poproszono mnie o przywrócenie świetności mebelkowi, który ma już swój dom, a na którym czas odcisnął swoje piętno. Pierwsze oględziny wiekowej bieliźniarki pokazały, że pracy będzie nie mało. Bieliźniarka nie ma nóżek. Czas pozbawił ją również ozdobnej nadstawki, jakimi z reguły wykańczane były tego typu meble. Mimo to pierwsze wrażenie jest wyjątkowe.
niedziela, 6 listopada 2016
Lustereczko powiedz przecie... - bajkowe lusterko
Jakiś czas temu pisałem o starym lustrze w mahoniu z konsolą. W zestawie z lustrem, znajduje się również stolik, który służyć może jako kwietnik. Teraz podjąłem się renowacji kolejnego mebelka wykonanego w tym stylu. Jest to mniejsze lusterko, które niegdyś mogło stanowić wykończenie bieliźniarki, a dziś funkcjonuje jako oddzielny mebel.
sobota, 5 listopada 2016
Unikatowa witryna w pełnej okazałości
Nadszedł czas na dokończenie XIX wiecznej witryny. Wykonana jest z drewna teakowego. Drewno teakowe ma swój urok. Po nałożeniu kilku warstw politury, piękno tego drewna ukazało się w pełnej okazałości. Prawdziwy unikat nie tylko ze względu na drewno, ale również na kształt i wykonanie.
wtorek, 25 października 2016
Drewno teakowe wzbogacone szkłem - wyjątkowa witryna XIX wieczna
Wyjątkową ozdobę domów stanowią witryny. Meble różnych kształtów, wzbogacane dużą ilością szkła upiększają wnętrza salonów. Przeszklone powierzchnie pozwalają nam eksponować zgromadzone przez nas osobliwości. Jak tu nie kochać takich mebelków.
W tym tygodniu zająłem się renowacją XIX wiecznej witryny. Mebel wymagał wyczyszczenia, uzupełnienia ubytków, przygotowania nowego oszklenia. Największym wyzwaniem było przygotowanie nowych drzwi do witrynki. Mebel wykonany jest w pełnym drewnie teakowym, zatem należało zdobyć drewno teakowe i przystąpić do działania.
niedziela, 9 października 2016
Pierwszy roczek
Dziś mija rok od pierwszego wpisu na blogu. W tym czasie przez Galeria ArtKrot przewinęło się kilkadziesiąt mebli i innych osobliwości.
poniedziałek, 26 września 2016
Kryształ i politura - urok starych mebli
Otrzymałem kiedyś w prezencie stare kryształowe lustro. W zestawie do lustra była konsola oraz kwietnik. Upływ czasu sprawił, że mebelki straciły swój blask, jednak ich urok ciągle działał. To prawda, że stare meble mają swój unikatowy charakter. Tak też było w tym przypadku.
Urzekła mnie kryształowa tafla lustra, która mimo upływu czasu, skutecznie oparła się nadmiernemu zniszczeniu. Oczywiście widać na niej "pajączki i delikatne przetarcia, jednak taki jest urok starych mebli. Tafla mimo swoich rozmiarów i wieku, nie pękła.
wtorek, 20 września 2016
Dębowy zestaw do sypialni po renowacji
Zakończyłem renowację starej szafy i dwóch nocnych szafeczek, które stanowią pamiątkę pewnego Pana po jego teściowej. Pisałem na ten temat w poprzednich postach.
Wcześniej meble pokryte były lakierem, który łuszczył się miejscami. Widoczne były ślady po drewnojadach. Część elementów drewnianych była uszkodzona, a ubytki należało wypełnić. Również okucia nadawały się do wymiany ze względu na zniszczenia.
poniedziałek, 8 sierpnia 2016
Biedermeier 2016, czyli nowoczesne trendy meblowe
Każda epoka posiada jakieś charakterystyczne elementy. Ciekaw jestem, czym będę charakteryzować się nasze czasy. Chodzi mi oczywiście o trendy związane z meblarstwem.
Dla mnie bardzo ważne jest poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń. Pozwala mi to rozwijać się i doskonalić techniki pracy z drewnem. Jakiś czas temu miałe okazję poznać osoby zajmujące się wykonywaniem mebli na wymiar. Prowadzą one firmy houseofwood.pl i 4pokoje.eu. Rozmawialiśmy o trendach i ostatnich realizacjach.
poniedziałek, 25 lipca 2016
Wakacyjne okazje, czyli zakupy z transportem do 100km gratis
Do 31 lipca 2016 oferujemy specjalne rozwiązanie dla klientów naszego sklepu Galeria ArtKrot.pl.
W przypadku zakupu oferowanych przedmiotów, każdy z Państwa ma
możliwość skorzystania z darmowego transportu do 100km od siedziby
firmy.
Odległość liczona jest na podstawie Mapy Google. Nasza oferta obejmuje sam transport bez wniesienia. W przypadku większych przedmiotów konieczna będzie Państwa pomoc. Termin transportu ustalany jest telefonicznie.
Zapraszamy serdecznie do dokonywania zakupów.
niedziela, 24 lipca 2016
Dębowy zestaw do sypialni od teściowej
Niedawno stałem się właścicielem starej szafy wraz z 2 szafeczkami nocnymi. Pan Tadeusz, który sprzedawał ten zestaw opowiedział mi historię mebli. Był to prezent od jego teściowej. Po ślubie postanowiła kupić młodej parze porządne szafy do sypialni. Chciała, aby meble były wykonane solidnie. I tak Pan Tadeusz otrzymał w prezencie szafę z 2 szafeczkami nocnymi. Dzisiaj jest on ponad 70-letnim mężczyzną, a szafy nadal są w dobrym stanie.
Bejcowanie mebli - kolejne porady
Wracam do tematu bejcowania mebli. A dlaczego? No cóż nawet zajmując się codziennie meblami, możemy spotkać się z nowymi wyzwaniami. Tak też było w tym przypadku. Adam poprosił mnie o pomoc w renowacji stołu. Stół jest dziełem stolarzy swarzędzkich. Po kilkudziesięciu latach, blat wyglądał tragicznie.
sobota, 23 lipca 2016
Siła dębu w pełnej okazałości - owalny stół dębowy rozkładany
Wczoraj udało mi się dokończyć ten piękny stary mebelek. Po uzupełnieniu ubytków, powierzchnia została
pokryta bejcą i zabezpieczona lakierem. Naszym oczom ukazał się
piękny owalny stół dębowy.
wtorek, 19 lipca 2016
Siła dębu - wiekowy dębowy stół owalny
Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który miał do zaoferowania owalny stół. Mebel był pamiątką po jego babci, jednak ze względu na stopień zniszczeń oraz odmienny styl aranżacji wnętrza, zdecydował się na jego sprzedaż.
I tak stałem się właścicielem mebelka, który wymagał sporo pracy, aby przywrócić mu dawną świetność.
Podczas czyszczenia pod warstwą lakieru pojawił się dębowy blat z litej deski. Dodać do tego należy dębowe nogi z pełnego drewna i solidny spód stołu z desek. I naszym oczom ukazuje się masywny dębowy stół.
poniedziałek, 18 lipca 2016
Wykorzystanie antyków w aranżacji nowoczesnego wnętrza
Jeden z pierwszych wpisów, które umieściłem na blogu, dotyczył starej toaletki z marmurowym blatem, którą przygotowałem z myślą o wykorzystaniu w łazience. Ten piękny, stary mebel ma stanąć pod umywalką. Takie myślenie stało się to dla mnie inspiracją, aby poszukać więcej rozwiązań, jak wykorzystać stare meble w nowoczesnej przestrzeni.
Świat porcelany - przedwojenny serwis kawowy
Dzisiaj postanowiłem zająć się datowaniem porcelany. Jakiś czas temu swoją kolekcję, wzbogaciłem o zestaw kawowy. Poprzednia właścicielka, Pani Barbara, mówiła że porcelana pochodzi z okresu przedwojennego. Trudno jej było jednak określić jakieś daty.
sobota, 16 lipca 2016
Meble gięte w stylu Thonet - czarno-biały świat
Meble
gięte kojarzą nam się najczęściej z meblami thonetowskimi.
Podstawą techniki ich wytwarzania jest gięcie drewna (najczęściej
bukowego) pod wpływem pary lub gotowania.Drewno w wysokiej
temperaturze uzyskuje dużą plastyczność, przez co można mu
nadawać pożądany kształt, po wyschnięciu zachowując giętą
linię. Tę technikę opracował i opatentował w I poł. XIX w.
mistrz stolarski Michael Thonet. Szczyt popularności meble gięte
osiągnęły pod koniec XIX w. oraz w latach 20-tych XXw., kiedy to
masowo urządzano nimi wnętrza m.in. hoteli, teatrów, kin, kawiarni
i restauracji największych europejskich miastach. Choć istniało
już wtedy bardzo dużo fabryk produkujących meble gięte – z
bardziej znanych np. Mundus-Kohn, to właśnie firma Thonet stała
się światowym przedsiębiorstwem.
niedziela, 10 lipca 2016
Mobilna reklama
Dzisiaj niedziela, czas odpoczynku. Nie dla mnie. W mojej głowie krążą myśli, jak dotrzeć z ofertą sklepu do lokalnej społeczności. Ostatnio pracowałem nad reklamą stacjonarną - wypaloną w dębowej desce. Teraz postanowiłem zaangażować mój "antyczny" samochód do wspierania działalności.
Prawie 22 letni Chrysler Voyager wzbogacił się o reklamę naklejaną na tylną szybę. Wynik widoczny na zdjęciu. Zajęło to prawie godzinkę, jednak efekt jak dla mnie jest zadowalający.
Przyznam szczerze, że naklejenie takiego napisu nie jest łatwe i wymaga pracy 2 osób. Napis podzieliłem na 3 części. Mimo wysiłków adres strony internetowej lekko uciekł od poziomu. Szczególnie trudne było naklejenie logo z kotem - zbyt cienkie linie naklejki wymagały dużej precyzji. Po zakończonej pracy, na mojej twarzy pojawił się uśmiech :-). Pozostaje czekać na wizyty lokalnych klientów zachęconych nową mobilną reklamą.
środa, 29 czerwca 2016
Urok palonego drewna - sposób na reklamę
Koneserzy whisky potrafią docenić urok palonego drewna. Opalone beczki do przechowywania tego zacnego trunku, nadają mu odpowiedni smak i barwę unikalną dla danej odmiany i rocznika. Myślę tu o wysokogatunkowych whisky tzw. jedno beczkowych (single barrel).
Dlaczego piszę o opalaniu drewna. Przecież drewno i ogień to dwa przeciwstawne żywioły. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, jednak z tych przeciwstawieństw możemy stworzyć unikatowe rozwiązania. Ja szukałem koncepcji na szyld reklamowy. Nie chciałem kolejnych banerów, reklamy na płycie plastikowej, itp. Przecież pracuję z drewnem, więc musiałem odpowiedzieć sobie na pytanie jak powinna wyglądać moja reklama. Zależało mi na tym, aby rozwiązanie było proste, widoczne i przykuwało uwagę. Inspiracją dla mnie było drewno i ogień. Z tego połączenia powstała reklama wizualna wypalana w drewnie.
środa, 22 czerwca 2016
Z wizytą w pracowni Krzysztofa
Wymiana doświadczeń pomaga nam się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Tak również jest jeśli chodzi o renowację mebli. Każdy mebel jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Jakiś czas temu poznałem Krzysztofa, który również zajmuje się renowacją mebli. Rozmowy o renowacji pomagają mi rozwijać moje techniki. Prace Krzysztofa wzbogacają kolekcje jednego z berlińskich antykwariatów i cieszą się dużym powodzeniem.
Dzisiaj chciałbym zaprezentować kilka mebelków z pracowni mojego kolegi. Pierwszym mebelkiem jest piękny stolik składany Biedermeier. Wykonany jest w dębie. Złożony stolik ma 90cm szerokości i 50cm długości. Po rozłożeniu otrzymujemy stół o wymiarach około 150cm na 90cm z charakterystycznymi, wysuwanymi nóżkami. Jest to idealne stylowe rozwiązanie, kiedy nie dysponujemy na co dzień dużą ilością miejsca. Stół odzyskał swój urok dzięki profesjonalnej renowacji.
piątek, 17 czerwca 2016
Stoliczku nakryj się - dębowa ława rozkładana
Kolejnym nabytkiem z mieszkania Pani Barbary była ława rozkładana. Zwróciłem na nią uwagę wchodząc do pokoju. Pamiętam jak dziś. Nakryta była białym obrusem. Moje spojrzenie zatrzymało się na masywnych nogach mebelka oraz dość obszernym blacie. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że ona również jest na sprzedaż.
niedziela, 12 czerwca 2016
W świecie porcelany - bomboniera Sorau (Żary), czy Reichenbach
Wśród wielu staroci jakie znajdują się w domu, jest też kilka porcelanowych "cacuszek". Postanowiłem więc poszerzyć swoją wiedzę o tę dziedzinę. Przyznam, że nie jest to prosty temat. Główne elementy wyróżniające porcelanę to sygnatura i kolorystyka. Kolorystyka może nas naprowadzić na miejsce pochodzenia - manufakturę, a sygnatura pozwoli nam zorientować się, z jakiego okresu może pochodzić nasz nabytek. Zacząłem więc zgłębiać temat. Najlepszym sposobem nauki jest doświadczenie, zatem sięgnąłem po poszczególne eksponaty i analizowałem ich historię.
wtorek, 31 maja 2016
wtorek, 24 maja 2016
Styl i elegancja - owalny rozkładany stół z 5 krzesłami
W jaki sposób sprawić by nasze codzienne posiłki stały się wyjątkowe? Jak ugościć rodzinę, czy znajomych, aby poczuli się wyjątkowo? Co zrobić, by nasz dom był jeszcze bardziej wyjątkowy i elegancki? Jeśli zadają sobie Państwo takie pytania, to możliwe, że szukacie takiego rozwiązania.
W krzywym zwierciadle historii
Wróciłem pamięcią do jednego z pierwszych mebli... Było to piękne secesyjne lustro z mosiądzowanymi kolumnami po bokach. Dziś wraca temat starych luster. Jakiś czas temu stałem się właścicielem pięknego, kryształowego lustra.
Subskrybuj:
Posty (Atom)